A Ty co byś wybrał na moim miejscu?


    Od dłuższego czasu zastanawiamy się z żoną, czy chcielibyśmy mieszkać w bloku, czy może wybrać jednak domek jednorodzinny. Po istnej burzy mózgów chyba jednak już zdecydowaliśmy i tym właśnie chciałbym się z Wami dzisiaj podzielić.

  Za pierwszą opcją, czyli mieszkaniem w bloku przemawia do nas to, że nie musimy interesować się kompletnie niczym, poza naszym lokalem. Firma wymaluje nam klatkę za pieniądze z płaconego comiesięcznie czynszu, zaś kolejna firma przystrzyże nam trawę przed balkonem dwa razy w roku. Ale - zwróćmy teraz uwagę jak wyglądają ceny mieszkań w średniej wielkości miastach:

* Gorzów Wielkopolski - 3800 zł m/2
* Zielona Góra - 3850 zł m/2
* Swarzędz - 4200 zł m/2

Za lokal wielkości 70 m/2 w bloku, musimy więc zapłacić kwotę w granicach : 276 tysięcy złotych !
Co jest niewątpliwie ogromnym minusem (doliczmy do tego jeszcze wykończenie mieszkania i umeblowanie go). Kolejnym minusem jest to, że nigdy nie wiemy na jakich trafimy sąsiadów, a mi się zdarzało trafiać na prawdę upierdliwych. Czy taka kwota za lokal was przeraziła? Bo mnie zdecydowanie tak. 

Przejdźmy teraz do drugiej części naszego wpisu, a mianowicie - projektów domów jednorodzinnych

Ja i moja żona bardzo cenimy sobie spokój, szczególnie w godzinach, kiedy oboje piszemy, bądź mamy ważne spotkania, czy szkolenia do omówienia. Pewnie każdy z was marzy o tym, żeby usiąść z laptopem na świeżym powietrzu i móc przy kubku kawy w spokoju wykonywać swoje obowiązki.
Po burzliwych dyskusjach zaczęliśmy więc przeglądać domy na stronach internetowych. Mi bardziej podobały się domy jednorodzinne, parterowe, a Gosi zaś z użytkowym poddaszem.
Siły nadprzyrodzone pokierowały mną jednak w stronę domków piętrowych. Wybraliśmy 3 projekty, które wpadły nam w oko, ale chcemy poradzić się jeszcze was, bo nie możemy się do końca zdecydować.

Projekt pierwszy
We wcześniejszych postach wspominałem, że jestem fanem łączenia drewna z różnymi materiałami budowlanymi i zdania nie zmieniłem. Oboje zdecydowaliśmy, że w tym projekcie fajnie kontrastuje ze sobą jasne drewno i ciemna dachówka. Jeżeli chodzi też o całość konstrukcji. dla mnie fajną sprawą jest garaż połączony z domkiem. Jestem majsterkowiczem, więc zapewne często bym tam przesiadywał.

Spójrzmy na rzuty:


Głównym aspektem przy wyborze projektu był duży salon połączony z jadalnią i wyjściem na taras. Jesteśmy oboje ogromnymi fanami takiego rozwiązania i mamy pewne pomysły, jak coś takiego zaaranżować. Dodatkowym plusem jest pokój na dole, z którego chcielibyśmy zrobić biuro.

Spójrzmy na górne piętro:

Projekt domku podzielony jest na klasyczną strefę dzienną na parterze i strefę nocną u góry.
Spora łazienka i całkiem okazała sypialnia spełnia nasze wymagania.

Przybliżone koszty budowy:

Jak widać na powyższym wykresie za pierwszą część budowy, czyli stan zerowy zapłacimy 33 998 zł kontynuując naszą budowę do stanu surowego otwartego, dopinamy się już w kwocie 33 998 + 88 343 czyli orientacyjnie : 122 341 finalizując całą budowę do stanu surowego zamkniętego koszt wyniesie nas  144 255 zł.

Dochodzą do tego koszty całego wykończenia, ale cena wyjdzie na pewno bardzo konkurencyjna w 
stosunku do mieszkania w bloku.

Cena projektu tego domku jednorodzinnego - 2390 zł ( aktualnie na stronie trwa promocja )Projekt drugi Tutaj klasyczna forma z dachem czterospadowym, choć nie ukrywam, że najbardziej naszą uwagę przykuł wykusz zrobiony przy jadalni. Wykusz, jest to wystający z elewacji fragment budynku, który może nam fajnie doświetlić jadalnię.

Przejdźmy do rzutów:


oraz rzut poddasza:

Łazienka jest kilka metrów kwadratowych większa, aniżeli w pierwszym projekcie. Fajną funkcję na piętrze pełni też garderoba niezbędna dla każdej kobiety. A zwłaszcza mojej, haha :) .

Przybliżone koszty budowy:

Przy naszym drugim projekcie, koszty budowy się nieco zwiększyły, choć stan zerowy wyniesie nas taniej, niż w projekcie pierwszym, bo 32 348 zł to przy stanie surowym otwartym, poniesiemy już większe koszty: 32 348 zł + 109 942 zł co da nam sumę 142 290 zł a całość, aż do stanu surowego zamkniętego wyniesie nas 164 771 zł.

Cena projektu: 2360 zł   2210 zł 

Projekt trzeci A teraz projekt, w którym na swój sposób zakochaliśmy się od pierwszego wejrzenia... 
Patrząc na ten dom wracamy wspomnieniami do czasów wakacji, kiedy to wyjeżdżało się do dziadków na wieś...
Weranda, czy drewniane elementy przy poddaszu dodają temu projektowi iście wiejskiego klimatu.
Ja to kupuję ! :) :) :)

Rzut parteru:


Kuchnia w tym projekcie jest nieco bardziej otwarta niż w dwóch wcześniejszych. Widzimy też spory taras i małą łazieneczkę, która pomieści kabinę prysznicową i toaletę.

Rzut poddasza:


Trzeci projekt, który widzicie został przez nas wybrany z dwóch powodów.
*Najbardziej prawdopodobnym jest, że będziemy budować się w przyszłości gdzieś w okolicy lasu na jakieś spokojnej wsi.
*Dom jest wykonany w technologii szkieletowej, które są równie trwałe jak konstrukcje murowane, a przy niektórych projektach cena samej budowy jest po prostu tańsza :) 

Budowa powinna pochłonąć 162 134 zł aby doprowadzić dom do stanu surowego zamkniętego.
Cena projektu : 2340 zł


W ostatecznym rozrachunku zdecydowaliśmy się odrzucić mieszkanie w bloku i planujemy w granicach dwóch, max trzech lat postawić swój wymarzony dom z dala od zgiełku :)
Ogromnym plusem jest to, że bardzo dużo rzeczy potrafię zrobić sam, więc też  na pewno oszczędzę sporą sumkę pieniędzy.

Czekam na komentarze który z projektów wybralibyście WY budując swój wymarzony dom !


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz